مراسم تکریم و معارفه سه تن از مدیران آموزشی دانشگاه شیراز

مراسم تکریم و معارفه سه تن از مدیران آموزشی دانشگاه شیراز


آیین تکریم و معارفه‌ی مدیران تحصیلات تکمیلی، امور آموزشی و برنامه‌ریزی و توسعه‌ی آموزشی دانشگاه شیراز برگزار شد.

در این آیین که روز سه‌شنبه ۲۳فروردین‌ماه، باحضور اعضای هیأت‌رئیسه‌ی دانشگاه شیراز و جمعی از دانشگاهیان در تالار دکتر مصطفوی ترتیب یافت؛ از زحمات و خدمات مدیران سابق این حوزه:‌ دکتر ابراهیم هادیان (مدیر سابق تحصیلات تکمیلی)، دکتر مهدی محمدی (مدیر سابق برنامه‌ریزی و توسعه آموزشی) و دکتر عباس عباسی (مدیر سابق امور آموزشی) دانشگاه با تقدیم هدایایی تقدیر شد و هریک از ایشان، به ارائه‌ی گزارشی از فعالیت‌های صورت‌گرفته در دوران تصدی خود پرداختند.

دکتر هادیان در این مراسم، ضمن آرزوی قبولی طاعات، از زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان حوزه‌ی تحصیلات تکمیلی دانشگاه تقدیر کرد.

دکتر مهدی محمدی نیز با بیان این مقدمه که مدیریت برنامه‌ریزی و توسعه‌ی آموزش به‌عنوان یک مدیریت جدید برخلاف سایر مدیریت‌ها تمام برنامه‌هایش معطوف به آینده بوده و هدف آن ایجاد نوآوری‌ها در حوزه‌ی آموزش است؛ گفت: بر این اساس، ابتدا با آسیب‌شناسی نظام آموزشی دانشگاه، نقاط قوت و ضعف حوزه‌ی آموزش شناخته شده و سپس براساس آن برنامه‌ی راهبردی و عملیاتی معاونت آموزشی در این حوزه مشخص گردید. در این راستا برنامه‌های ارزشمندی مانند راه‌اندازی مرکز تعالی تدریس دانشگاه شیراز، اتوماسیون‌سازی ارزشیابی اعضای هیأت‌علمی؛ طرح کهاد و مهاد؛ جهت‌گیری آینده‌نگرانه‌ی آموزشی اعضای هیأت‌علمی و... انجام شد که ان‌شاالله با حضور‌ دکتر حیدری، به‌عنوان یک استاد جوان و باانگیزه این برنامه‌ها با سرعت و کیفیت بیشتر به پیش برده شود.

دکتر عباسی، مدیر سابق امور آموزشی دانشگاه نیز با اشاره به فراگیری بیماری کرونا از سال ۱۳۹۸، به دشواری تغییر شیوه‌‌ی کاری کارکنان، چندمهارتی شدن کارکنان، تغییر مقررات آموزشی دانشگاه متناسب با روند جدید و... پرداخت.

وی ضمن تقدیر از زحمات معاون پیشین آموزشی دانشگاه، کارکنان اداره‌ی آموزش دانشگاه را افرادی کاردان، امین و دلسوز توصیف کرد و از زحمات ایشان به‌ویژه در دوران همه‌گیری کرونا تقدیر کرد.

دکتر عباسی در پایان بر برنامه‌ریزی برای حفظ سلامت کارکنان آموزشی دانشگاه در دوران بازگشایی دانشگاه تأکید کرد.

همچنین در این آیین، حکم مدیران جدید آموزشی دانشگاه: دکتر رضا قاسمی، مدیر تحصیلات تکمیلی؛ دکتر الهام حیدری، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه‌ی آموزشی و دکتر علی‌اصغر چالمه مدیر امور آموزشی دانشگاه شیراز ازسوی ریاست دانشگاه به ایشان اعطا شد و هریک از ایشان، به ارائه‌ی اهداف و چشم‌اندازهای خود در این حوزه پرداختند.

دکتر رضا قاسمی، مدیر جدید تحصیلات تکمیلی، ضمن قدردانی از دکتر هادیان، مدیر سابق تحصیلات تکمیلی، از برگزاری جلسات مجزا با هریک از دانشکده‌ها به‌منظور بررسی مشکلات آموزشی خبر داد. تسهیلگری در فرایندها و تسریع در امور از طریق تمرکززدایی با حفظ وظیفهی نظارتی تحصیلات تکمیلی، اتوماسیونی‌کردن فرایندها و تلاش درجهت ارتقاء کیفیت پایان‌نامه‌ها بخشی از برنامه‌های اشاره شده ازسوی ایشان بود.

در ادامه، دکتر حیدری، مدیر جدید برنامه‌ریزی و توسعه آموزشی، ضمن سپاسگزاری از حسن ظن و اعتماد معاون آموزشی دانشگاه، از زحمات مدیران پیشین برنامه‌ریزی و توسعه آموزش قدردانی کرد.

وی اظهار داشت: مدیریت توسعه‌ی آموزش به‌عنوان بازوی برنامه‌ریزی‌های معاونت آموزشی دانشگاه تلاش می‌کند به تحقق برنامه‌های این معاونت در راستای توسعه و تعالی آموزش دانشگاه یاری رساند و در این زمینه، باتوجه به وظایف تعیین شده برای این مدیریت تلاش خواهد شد تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود و ادامه و تقویت برنامه‌ها و اقداماتی که در مدیریت‌های قبلی صورت گرفته است و همچنین شروع برخی برنامه های جدید، اقدامات اثربخشی انجام شود.

مدیر جدید برنامه‌ریزی و توسعه‌ی آموزشی دانشگاه گفت: در این مسیر تلاش خواهد شد اقداماتی در حوزه‌ی سازماندهی و ایجاد بانک الکترونیکی برنامه‌های درسی دانشگاه، به روزرسانی و بازنگری برنامه‌های درسی درراستای روزآمدی و کاربردی متناسب با نیاز جامعه، کمک به توسعه‌ی رشته-گرایش‌های بین‌رشته‌ای، پایش و طراحی فرآیندهای ارزیابی در حوزه‌ی آموزش و الکترونیکی‌سازی این فرآیندها، توانمندسازی اعضای هیأت‌علمی به‌ویژه در حوزه‌های تدریس، مدیریت و کارآفرینی، پشتیبانی از اعضای هیأت‌علمی تازه‌استخدام، راه‌اندازی مرکز تعالی تدریس و... صورت گیرد که لازمه‌ی تحقق آن‌ها استفاده از خرد و عزم جمعی همه‌ی بخش‌ها و واحدهای دانشگاه است.

دکتر علی‌اصغر چالمه، مدیر جدید امور آموزشی دانشگاه نیز ضمن قدردانی از مدیریت پیشین این حوزه، به برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته و برخی اقدامات در امور آموزشی دانشگاه، به‌منظور تسریع کارها و چابک‌سازی فرایندها اشاره کرد. دیجیتالی‌کردن پرونده‌های دانشجویان، یکپارچه‌سازی فرایندهای آموزشی، ارائه‌ی طرح نوبت‌دهی الکترونیکی، سیستمی‌کردن فرایندها، چندمهارتی‌کردن کارکنان آموزشی دانشگاه ازجمله اقداماتی بود که وی بدان‌ها اشاره کرد.

در پایان نیز، دکتر مسلم باقری، معاون آموزشی دانشگاه شیراز، ضمن قدردانی از معاون و مدیران پیشین  آموزشی دانشگاه تأکید کرد: دانشگاه باید قدردان تجربه‌ی مدیران خود باشد.

او ضمن خیرمقدم‌گویی به مدیران جدید آموزشی دانشگاه، از ایشان خواست تا ضمن داشتن ایده و نگاه نو، از تجربیات مدیران پیشین این حوزه استفاده نمایند.

برای مشاهده تصاویر بیشتر اینجا را کلیک کنید.