معرفی معاون جدید آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز

معرفی معاون جدید آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز


در مراسمی از زحمات 5 ساله دکتر سیدمحسن تقوی تقدیر و دکتر علیرضا افشاری فر به عنوان معاون جدید آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز معرفی شد.
دکتر افشاری فر هم اکنون مسئولیت قائم مقام ریاست دانشگاه را نیز برعهده دارد.
دکتر حمید نادگران ، رئیس دانشگاه شیراز در این آیین با آشنایی بیش از 40 ساله با دکتر تقوی اظهار داشت : این مراسم به معنای تودیع نیست ؛ چراکه از تجربیات ارزشمند این استاد دانشگاه شیراز در عرصه های دیگراستفاده می شود.
وی ، ملاک انتصاب افراد در پست های مختلف دانشگاه شیراز را سابقه ، شایستگی و توانمندی برشمرد و تصریح کرد : وحدت بین همه ی دانشگاهیان ، استفاده از سلایق مختلف و بی توجهی به گروه بندی های مرسوم سیاسی ، از نکات مورد توجه در انتخاب مدیران است.
رئیس دانشگاه شیراز با تاکید بر ضرورت برنامه محوری در بخش های مختلف دانشگاه به ویژه دو حوزه آموزشی و پژوهشی ، بیان کرد : باید سرمایه های امروز دانشگاه چه از نظر نیروی انسانی و چه از نظر فنی و پشتیبانی در راستای اهداف بلند مدت ، میان مدت و کوتاه مدت از پیش ترسیم شده قرار گیرد.
دکتر نادگران افزود : با توجه به محدودیت های بودجه ای ، پراکنده کاری جواب نمی دهد و دانشگاه باید به صورت هماهنگ و منسجم در راستای اهداف گام بردارد.
وی با آسیب شناسی فعالیت های پژوهشی ، اظهار داشت : پژوهش های سلیقه ای در وضعیت کنونی به درد کشور نمی خورد و پژوهش باید گره گشای مسائل و مشکلات جامعه باشد.
رئیس دانشگاه شیراز ادامه داد : اگر دانشگاه ها از پاسخگویی به نیازهای جامعه غفلت بورزند ؛ از متن جامعه جدا و حذف می شوند.
دکتر نادگران گفت : باید اثر و خروجی دانشگاه ها در جامعه دیده شود و در این راستا برنامه ریزی های مناسبی در وزارت علوم ، تحقیقات و آموزش عالی صورت گرفته است.
وی افزود : مهارت آموزی دانشجویان به ویژه دانشجویان دوره کارشناسی ، از جمله این برنامه هاست و تلاش شده تا برای اجرایی شدن این برنامه ها اقدامات لازم انجام شود.
رئیس دانشگاه شیراز در بخش دیگری از سخنانش به ارتقای رتبه ی این دانشگاه در نظام های رتبه بندی بین المللی اشاره و خاطر نشان کرد : تا پیش از این دانشگاه شیراز در QS World University Rankings حضور نداشت ، اما هم اکنون جزء 6 دانشگاه برتر کشور در این رتبه بندی بین المللی است.
وی ادامه داد : در نظام رتبه بندی لایدن CWTS Leiden Ranking هم رتبه دانشگاه شیراز از 800 به 505 ارتقا یافته که این نشانگر تلاش همه دانشگاهیان دانشگاه شیراز است.
دکتر نادگران در پایان گفت: دانشگاه شیراز به عنوان یکی از دانشگاه های سطح یک کشور ، مسئولیت '' برنامه محوری دانشگاه ها '' را برعهده گرفته و در این راستا از نظرات و پیشنهادهای عالمانه و کارشناسانه استقبال می کند.

دکتر افشاری فر ، قائم مقام رئیس دانشگاه و معاون جدید آموزشی و تحصیلات تکمیلی هم در این مراسم به بیان مهمترین برنامه های این معاونت پرداخت.
پاسخگویی به مسائل جامعه ، حرکت برای تحقق اقتصاد دانش بنیان ، گذر از درون گرایی ، برون گرا شدن دانشگاه ،هدفدار شدن فعالیت های آموزشی ، مدیریت برنامه ریزی درسی ، نوگشایی رشته ها بر اساس نقشه استراتژیک دانشگاه ، جذب هدفمند اعضای هیات علمی و ارتقای کیفیت آموزشی؛ از مهمترین سرفصل های سخنان معاون جدید آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز بود.
دکتر تقوی، هم در این مراسم به تشریح اقدامات صورت گرفته در معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی طی 5 سال گذشته پرداخت .
در انتها با اهدای هدایا از معاون پیشین آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز تقدیر شد.